Italian Serie A managers (updated)

The Complete list of The Serie A managers:

Atalanta: Luigi Del Neri (Italy :: since June 2007)

Bologna: Giuseppe Papadopulo (Italy :: since 14th April 2009)

Cagliari: Massimiliano Allegri (Italy :: since 29 May 2008)

Catania: Walter Zenga (Italy :: 1st April 2008)

Chievo Verona: Domenico Di Carlo (Italy :: 4th November 2008)

Fiorentina: Cesare Prandelli (Italy :: since the start of 2005-06 season)

Genoa: Gian Piero Gasperini (Italy :: since 2006)

Inter Milan: Jose Mourinho (Portugal :: since 2008 summer)

Juventus: Ciro Ferrera (Italy :: since May 2009 as a caretaker)

Lazio: Delio Rossi (Italy :: since 2005)

Lecce: Luigi De Canio (Italy :: since March 2009)

AC Milan: Carlo Ancelotti (Italy :: since 2001)

Napoli: Roberto Donadoni (Italy ::  since March 2009)

Palermo: Davide Ballardini (Italy ::  since September 2008)

Reggina: Nevio Orlandi (Italy :: since January 2009)

AS Roma: Luciano Spalletti (Italy :: since 2005)

Sampdoria: Walter Mazzarri (Italy :: since May 2007)

Siena: Marco Giampaolo (Italy :: since June 2008)

Torino: Giancarlo Camolese (Italy :: since March 2009)

Udinese: Pasquale Marino (Italy :: since 2007)

🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s